Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Loučení

Kapitola osmnáctá. Náš téměř dvouměsíční dobrovolnický pobyt v mexickém Bacalaru se nachýlil ke svému konci. Určité věci se zdařily na jedničku, na jiných je třeba ještě zapracovat. Celkově lze ale první část pilotní fáze rozvojového projektu United Vision považovat za úspěšnou.

Podívejme se nyní na jednotlivé aspekty naší mise a zkusme je objektivně zhodnotit.

1) Lokalita

Městečko Bacalar leží cca 35km severně od hlavního města státu Quintana Roo, Chetumalu. Největší atrakcí celého regionu je nádherná sladkovodní laguna s teplou, průzračně čistou vodou. Ve skutečnosti se jedná o systém tří lagun, propojený několika přírodními kanály, který se táhne 52km podél karibského pobřeží Mayské riviéry.

(více o laguně, včetně videí, v tomto článku)

Další atrakcí této oblasti jsou tzv. Cenotes, několik desítek metrů hluboké tůně. Některé jsou součástí laguny, jiné, jako např. Cenote Azul ležící na jižním okraji Bacalaru, stojí samostatně.

video - plavání v Cenote Azul

Do vzdálenosti sta kilometrů od Bacalaru se nachází hned několik archeologických center s pozůstatky mayských pyramid (např. komplex Dzibanché), stejně jako karibské pobřeží Atlantiku s korálovými útesy (např. Mahahual) vhodných ke šnorchlování či potápění.

(více o šnorchlování v Mahahualu v tomto článku)

Přímo v centru Bacalaru se nachází pevnost "Fuerte de San Felipe", která sloužila k obraně města, kdysi hlavního obchodního centra celé oblasti, při odrážení útoků pirátů připlouvajících po vodách laguny ze sousedního Belize. V současné době je v pevnosti zřízeno malé muzeum.

Bacalar je tak městem se značeným turistickým potenciálem, nicméně ve srovnání s renomovanými letovisky na severu poloostrova mnohem méně rozvinutým. Město si tak zachovává zřetelný charakter mexického venkova, se všemi svými pro a proti.

Obyvatelé jsou především mayského původu, ve městě žije i menší americká komunita. V Bacalaru se nachází hned několik základních i středních škol a universita Normal vzdělávající budoucí pedagogy.

 

2) Ubytování

Projektu United Vision se dostalo podpory přímo od ministryně kultury státu Quintana Roo, což dobrovolníkům přineslo možnost zdarma se ubytovat v komplexu "Casa del Escritor".

(více o Casa del Escritor v tomto článku)

"Casa del Escritor" se nachází v blízkosti laguny a university Normal. Jedná se o komplex přibližně deseti bungalovů a jedná hlavní budovy se společenskou místností, kuchyní a prostory vhodnými k výuce či realizaci prezentací.

Bungalov poskytoval dobrovolníkům dostatečný komfort včetně klimatizace (v místních klimatických podmínkách téměř nutnost) a vlastního sociálního zařízení.

S některými pracovníky se podařilo navázat velmi přátelské vztahy, které byly prohlubovány během společně připravovaných snídaní. Během nich docházelo k intenzivním a zajímavým rozpravám týkajících se především kulturních a názorových odlišností. Don Gilberto nás vyučoval mayštině a celkově v místě našeho ubytování panovala rodinná atmosféra.

video - ráno dobrovolníků a minirozhovor v mayštině

Všichni zaměstnanci Casa del Escritor byli nápomocní, milí a v jejich přístupu se odrážel respekt k naší práci a hodnotám, které celé oblasti přináší projekt United Vision.

 

3) Stravování

Během pilotní fáze projektu nejproblematičtější část. K poskytnutí stravy dobrovolníkům vyučujících angličtinu se zavázalo město. První tři týdny pobytu trvalo, než se podařilo administrativně a organizačně celý problém vyřešit, a tak se dobrovolníci stravovali na vlastní náklady.

Na zbytek pobytu nám město otevřelo účet v restauraci Los Chayoteros, kde jsme měli garantovaná tři jídla denně. Dohodli jsme se na limitu 150 pesos / osoba / den, což nám dopřálo dostatečný luxus. Nemuseli jsme se omezovat ani v množství, ani ve výběru.

video - stravování u Los Chayoteros

(více o stravování u Los Chayoteros v tomto článku)

Bohužel, po třech týdnech tento pohodlný model přestal fungovat, neboť město podle slov majitelky restaurace nedostálo svým závazkům a účet za nás k domluvenému datu neuhradilo.

Poslední týden jsme se tak znovu stravovali na vlastní náklady. Ty se nám podařilo zredukovat přípravou vlastních jídel v kuchyni Casa del Escritor. Příjemné bylo i odpadnutí nutnosti každý den cestovat do centra města, kde se restaurant Los Chayoteros nachází.

Po konzultaci s Noém, jehož přítelkyně pracuje pro ministerstvo kultury, se zdá, že příští dobrovolníci získají kromě bungalovu v ubytovacím komplexu i stravování. Zaměstnanci Casa del Escritor nás v této myšlence podpořili.

Nedostatečně kooperativní přístup zástupců města byl největším zklamáním pilotní části projektu. V dalších fázích bude lepší spoléhat na jiné lokální partnery. Toto ponaučení je pro nás velmi cenné.

 

4) Výuka - Buenavista a kurzy pro děti

Dobrovolníci kromě Bacalaru dojížděli 2x týdně vyučovat i do tradiční mayské komunity Buenavisty. Jedná se o cca 30km vzdálenou vesničku, jejíž obyvatelé se živí především pěstováním kukuřice a do budoucna mají zájem o rozvíjení vlastního ekoturistického projektu.

Vesnický život v izolované komunitě se značně liší od života v maloměstském Bacalaru, což dobrovolníkům umožnilo zažívat během pobytu dvě různé zkušenosti, lišící se jak v aspektu kulturním, profesním, tak osobním.

video - Pepa provází diváky mayskou vesničkou ...

(více o Buenavistě a jejím duchovním vůdci Donu Pedrovi v tomto článku)

Obecně lze říci, že v "oblasti Bacalar" je zájem o angličtinu především mezi dětmi a dospívajícími.

Kurzy, které vedla Linda, měly značný ohlas u dětí i jejich rodičů, rychlou míru pokroku a nízkou "úmrtnost". Z původního počtu 40ti studentů jich v Bacalaru zůstalo až do konce téměř 30, což je v podmínkách "dobrovolného kroužku angličtiny" vynikající číslo. V Buenavistě jich začínalo 30 a 6ti týdenní intenzivní studium vydrželo 10 z nich.

Vezmeme-li v potaz specifické podmínky velmi málo rozvinuté komunity, je i toto číslo velmi dobrým výsledkem. Nejdůležitějším hodnotícím kritériem ale zůstává dosažený pokrok ve studiu. Následující video demonstruje, co se nejmenší děti naučily během pouhých 5ti týdnů studia, tzn. 10ti výukových lekcí. Výsledek předčil i moje nejsmělejší očekávání.

video - anglická konverzace 2 chlapců z Buenavisty (naše nejoblíbenější video)

Linda odvádí při tvorbě metodiky na výuku dětí stejně vynikající práci jako na hodinách v roli přísné, ale trpělivé paní učitelky. A vzhledem k tomu, že to byl na Mayské riviéře teprve první pokus, lze očekávat, že v dalších komunitách budou výsledky ještě lepší.

Děti z izolované vesničky Buenavisty byly až neuvěřitelně živé a bezprostřední. Rozdíl oproti jejich vrstevníkům vyrůstajících v nedalekém maloměstě byl znatelný. S Lindou nám přirostly k srdci během velmi krátké doby a ještě dlouho na ně budeme vzpomínat. Na následujícím videu děkují za podporu všem partnerům United Vision, speciálně pak městu Česká Lípa a babičce Šenové. A to jak v angličtině, tak v češtině!

video - thank you Česká Lípa a babičko Šenová

(babička Šenová - sponsor a členka vysílající komunity)

V Bacalaru kurz dětí fungoval ještě lépe než v Buenavistě. Na následujícím videu můžete vidět konverzaci dvou dětí, Carlose a Briseydy.

video - anglická konverzace 2 dětí z Bacalaru po 6 týdnech výuky

Ačkoli měly děti kurz angličtiny zcela mimo rámec školní výuky, poctivě vypracovávaly domácí úkoly a docházely na hodiny včas a pravidelně. Již během prvních lekcí si většina z nich zamilovala jak paní učitelku, tak maňáska Pepu.

A tak se není co divit, že loučení nebylo lehké pro nikoho ...

video - loučení s dětmi v Bacalaru, poslední objetí ...

 

V příštím článku se budu věnovat především studentům dospělým ...

---

 

 

 

 

 

 

www.UNITED-VISION.org

TEACH - LEARN - CREATE

Autor: Filip Šena | středa 16.11.2011 18:56 | karma článku: 12,06 | přečteno: 3905x
  • Další články autora

Filip Šena

Bod zlomu, aneb konec dobrý, všechno dobré

Ačkoli naše intenzivní propagační snahy přilákaly na úvodní hodiny pouze tři desítky mexických studentů (potřebovali jsme jich dvakrát tolik), atraktivní konverzační výuková metoda si rychle získala jejich důvěru. Stačily dvě výukové lekce (celkem 5h u dospělých a 3h u dětí) a nadšení a vděční obyvatelé Papantly začali kurzy angličtiny s českými dobrovolníky United Vision doporučovat všude ve svém okolí.

13.8.2012 v 13:42 | Karma: 8,13 | Přečteno: 2401x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Přestřelka a velká zmrzlina

Ačkoli je Veracruz považován za jeden z nebezpečnějších států mexické federace a čas od času jsme v ulicích Coatepecu skutečně narazili na po zuby ozbrojené příslušníky armády, žádné zvýšené bezpečnostní riziko jsme nepociťovali. Tím víc nás ale zaskočila informace, že přímo v centru Papantly proběhla přestřelka jen pár dní před naším příjezdem.

4.3.2012 v 20:55 | Karma: 10,03 | Přečteno: 3380x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Boj o pozice, jednání s radnicí

Během pětihodinové jízdy z Coatepecu do Papantly Imelda vyřizovala jednu SMSku za druhou. V úhrnu jich mohlo být klidně ke třicítce.

26.2.2012 v 20:01 | Karma: 8,92 | Přečteno: 2856x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

V centru říše Totonaků, aneb první problémy v kultovní Papantle

Kapitola třiatřicátá. Když jsem před měsícem kolegům oznámil, že Imelda navrhuje pro poslední část pilotní fáze česko-mexického rozvojového projektu United Vision kultovní a světoznámou Papantlu, zavládlo nadšení.

21.2.2012 v 20:51 | Karma: 11,05 | Přečteno: 3088x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Podpořme mexické ženy

Kapitola dvaatřicátá. Probudila mne velmi hlasitá hudba. Rozmrzele jsem se vydal ke dveřím, abych zjistil, co se to v sedm hodin ráno děje. Nešlo ale o nic zvláštního, to si jen soused trochu přivstal.

12.2.2012 v 21:10 | Karma: 10,38 | Přečteno: 3393x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Pětiletý génius

Kapitola jedenatřicátá. Naše poslední dny v mexickém Jalcomulcu byly všechno možné jen ne poklidné.

5.2.2012 v 20:43 | Karma: 10,72 | Přečteno: 3342x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Good-bye Jalcomulco

Kapitola třicátá. Pokud se nám loučilo těžko se studenty z Coatepecu, za kterými jsme dojížděli dvakrát týdně rozkodrcaným autobusem, pak ukončování dobrovolnické mise v "domovském" Jalcomulcu muselo logicky bolet dvojnásob. A také bolelo.

30.1.2012 v 20:07 | Karma: 9,66 | Přečteno: 3031x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Závěrečné zkoušky, propagace Evropy a loučení v Coatepecu

Kapitola devětadvacátá. Dva měsíce utekly jako voda a nastal další složitý okamžik. Ukončování kurzů a loučení s lidmi, kteří nám během pobytu v Coatepecu a Jalcomulcu rychle přirostli k srdci.

26.1.2012 v 5:57 | Karma: 8,17 | Přečteno: 2997x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Aktivní ženy, zdravotní trable a smutná zpráva

Kapitola osmadvacátá. Mexické Vánoce nelze považovat za svátky klidu a míru. Alespoň v Jalcomulcu, kde se lidé hlasitě veselí až do pozdních ranních hodin. Spousta alkoholu a nemístně hlasitá muzika devalvují pro nás posvátnou atmosféru Štědrého večera a dělají z této mimořádné noci prostě jen další z celé řady prosincových pařeb.

15.1.2012 v 20:07 | Karma: 12,36 | Přečteno: 3591x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Mexické Vánoce nezabodovaly

Kapitola sedmadvacátá. Ačkoli jsme se pro svůj exotický vzhled stali coby Josef a Panna Marie hvězdami předvánočních oslav v mexickém Coatepecu, konec roku nestál za nic.

11.1.2012 v 5:08 | Karma: 8,95 | Přečteno: 3458x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Marií a Josefem v mexickém betlému, aneb nejhorší Vánoce

Kapitola šestadvacátá. Z posledních čtyř jsem v Mexiku trávil troje. A nic nenaznačovalo tomu, že by ty letošní měly být těmi nejhoršími. Ba naopak. Zhruba před měsícem přišli naši přátelé s nápadem, že bychom mohli v osmdesátitisícovém Coatepecu pózovat v živém betlému jako Josef a Marie.

2.1.2012 v 5:28 | Karma: 11,07 | Přečteno: 3552x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Uřvaná reggae party, stěhování a adoptivní rodina

Kapitola pětadvacátá. Po několika prvních nocích v chatičce nad Jalcomulcem jsme se rozhodli přestěhovat přímo do vesnice. Tím se nám naskytla možnost ozkoušet si na vlastní kůži život v pravé mexické rodině.

29.12.2011 v 6:05 | Karma: 12,36 | Přečteno: 3532x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Rafting bez vody, aneb sláva šoférům mexických autobusů

Kapitola čtyřiadvacátá. Uvízli jsme na mexické okresce. Byla noc. Všude tma a ticho, nejbližší vesnice 20 kilometrů.

21.12.2011 v 5:44 | Karma: 9,33 | Přečteno: 3751x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Polní podmínky a noční karambol

Kapitola třiadvacátá. Po vřelém přivítání v Jalcomulco a Imeldou profesionálně pojaté organizaci výukových skupin nastal okamžik pravdy. Po několika týdnech příprav se mělo konečně ukázat, zda-li jsou čeští učitelé angličtiny skutečně tak dobří, jak tvrdí.

14.12.2011 v 19:17 | Karma: 10,39 | Přečteno: 3538x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Mexická organizace Produktivních Žen

Kapitola dvaadvacátá. Po příjezdu do mexické vesničky Jalcomulco se zdálo, že o nás bude skvěle postaráno. Partnerská organizace Mujeres Productivas, pod vedením hyperaktivní Imeldy, nám vzorně asistovala úplně ve všem.

8.12.2011 v 18:26 | Karma: 10,74 | Přečteno: 3663x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Aklimatizace v obávaném Veracruzu

Kapitola jednadvacátá. Čas vyměřený pilotní fázi českého rozvojového projektu United Vision v mexickém Karibiku se naplnil. Nočním spojem jsme se z Bacalaru přesunuli do druhé vytipované lokality, více než tisíc kilometrů vzdáleného Jalcomulca ve státě Veracruz.

2.12.2011 v 5:16 | Karma: 12,06 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Noční dobrodružství a ztracené děti

Kapitola dvacátá. Noc byla krátká. Rozlučková párty se studenty se protáhla, a tak jsme začínali balit až po jedenácté. Po půlnoci bylo hotovo. Uklizený bungalov vypadal neosobně a smutně. Čtyři vzorně vyrovnané batohy u dveří ztělesňovaly nevyhnutelný moment loučení.

28.11.2011 v 19:57 | Karma: 10,05 | Přečteno: 3807x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Podivín Pedro a Thank you Česká Lípa

Kapitola devatenáctá. Náš čas v Bacalaru se naplnil. V minulém článku jsem se snažil poreferovat o dílčích aspektech naší dobrovolnické mise, jako např.: lokalita, ubytování, strava a zhodnocení kurzů pro děti. A jak se nám zadařilo s dospělými studenty? A co se bude na Mayské riviéře dít dál?

20.11.2011 v 21:34 | Karma: 11,09 | Přečteno: 4077x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Apokalyptický Mahahual a korálové útesy

Kapitola sedmnáctá. O našem intenzivním přátelství s penzisty z Montany, žongléry Rickem a Lindou, jsem psal již minule. Po několika příjemně strávených dnech v Bacalaru jsme se rozhodli, že podnikneme společný výlet za hranice města. Volba padla na přímořský Mahahual, město proslavené korálovými útesy a apokalyptickým úderem hurikánu Dean v roce 2007.

14.11.2011 v 6:49 | Karma: 10,40 | Přečteno: 3787x | Diskuse| Cestování

Filip Šena

Věk nerozhoduje

Kapitola šestnáctá. Když nám Jimmy oznámil, že se na dva týdny vydává zpět do USA, posmutněli jsme. V Bacalaru byl naší hlavní spojkou, bral nás na výlety po laguně, mohli jsme u něj prát a používat internet. I přesto, že jsme jej znali sotva dva týdny, bylo jasné, že nám bude chybět. Náš pobyt se navíc přehoupl do své druhé poloviny a do odjezdu nezbývalo mnoho.

12.11.2011 v 19:25 | Karma: 13,89 | Přečteno: 4352x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 119
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3052x
Spoluzakladatel rozvojového projektu UNITED VISION. Lektor cizích jazyků, aktuální projekt: www.anglictinaspepou.cz

Od září 2011 pilotní dobrovolnická mise v Mexiku, v barvách UNITED VISION.